چرا نورپردازی حرفه ای مهم است؟

نورپردازی حرفه ای

نور یكی از مهم ترین كشف های انسان است. نور باعث دید می شود. این نور است كه می تواند رنگ های مختلف را برای ما تداعی كند. افرادی كه در شاخه دكوراسیون فعالیت می كنند به هیچ وجه از اهمیت نور و نورپردازی حرفه ای غافل نمی شوند. در این مطلب قصد داریم یك سری قوانین كلی كه در نورپردازی حرفه ای بسیار مهم هستند را برای شما بازگو كنیم.

نورپردازی چیست؟

نور پردازی می تواند یك فضا را بسیار زیبا و یا بسیار بد قیافه نشان دهد. فرض كنید وارد یك اتاق شوید كه نور كافی ندارد. اولا چشم انسان در نور كم بسیار زود خسته می شود. در مرحله تزیینات در آن فضا یا اتاق اصلا به چشم نمی آید. رنگ ها اصلا خودشان را نشان نمی دهند. هم چنین فضا بسیار كوچك تر به نظر می رسد.

با نكاتی كه گفتیم متوجه شدید كه كمبود نور و عدم رعایت نورپردازی چه اشكالاتی دارد. اما دلیل نمی شود برای جبران آن نور زیاد را جایگزین كنیم. نور زیاد در یك فضا نیز معایب بسیاری دارد. چشم انسان را تار و خسته می كند. رنگ ها را بیش از حد روشن نشان می دهد و در نتیجه رنگ بندی شما را برای فضا بهم میریزد.

نورپردازی حرفه ای

قطعا به این نكته رسیده اید كه نورپردازی حرفه ای یعنی نور مناسب در فضای مناسب و با رنگ بندی مناسب. شما دكور اتاق یا فضای مورد نظر را چیده اید. رنگ هایی كه مد نظر داشته اید را ست كرده اید. اما جلوه مطلوبی را دریافت نمی كنید. دقیقا در هیمن زمان نورپردازی حرفه ای به كمك شما می آید. تا به حال دقت كرده اید كه یك فرش در مغازه چه رنگ و لعاب تازه ای دارد؟ این دقیقا مثال یك نورپردازی خوب است.

رنگ نور در نورپردازی حرفه ای

یكی از مهم ترین اصول نورپردازی حفظ رنگ بندی فضا می باشد. نور زرد برای چشم انسان مناسب تر از نور سفید است. اما استفاده از نور زرد به تنهایی اصلا توصیه نمی شود. فرض كنید دیوار شما سفید است. با نورپردازی زرد دیوار اتاق شما به رنگ كرمی دیده می شود. دقیقا به همین دلیل توصیه می شود كه در انتخاب رنگ نور نیز به اندازه رنگ دیوارها، دكور و تزیینات دقت كنید.

یكی دیگر از نكات مهم در نورپردازی حرفه ای این است كه شما می توانید با نور بیشتر یك قسمت از فضا را بیشتر نمایش دهید. چشم انسان به دنبال نور حركت میكند. اگر در نظر دارید بخشی از فضای شما بیشتر به چشم مخاطب بیاید حتما باید نورپردازی مناسبی را برای آن منطقه انجام دهید.هم چنين اين نكته را در نظر داشته باشيد كه نورپردازی فضا های مختلف متفاوت است. نورپردازی اتاق خواب، فضاهای خارجی و اتاق خواب كودك بايد با توجه به رنگ بندی اتاق نورپردازی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 28