با خواب های آشفته آشنا شوید

خواب های آشفته

خواب های آشفته چیست

یكی از مرسوم ترین اختلال هایی كه انسان در خواب تجربه می كند خواب آشفته است. خواب های آشفته را معمولا با نام كابوس می شناسیم. بدن انسان پر از كنش و واكنش می باشد. نسبت به هر چیزی واكنش هایی نشان می دهد. شناخت این واكنش ها همواره باعث درمان انواع بیماری ها و یا اختلالات شده است. در این مطلب قصد داریم علت های مختلف بروز كابوس یا خواب آشفته را برای شما بازگو كنیم.

استرس

یكی از مهم ترین علت های بروز خواب های آشفته استرس و اضطراب می باشد. استرس می تواند ریتم جسمی بدن را بهم بریزد. حس خستگی و كسالت یا بهم ریختن ضربان قلب معمولا در موارد استرسی بسیار مشاهده می شود. اما یكی دیگر از عوارض استرس بروز كابوس است. منظور از استرس هر نوع انرژی منفی است كه حالت طبیعی انسان را دگرگون می كند. فوت عزیزان و یا بیماری نزدیكان و یا حتی تصادف شایع ترین اتفاق برای شروع استرس می باشد.

اختلالات خواب

وجود هر كدام از اختلالات خواب در فرد می تواند به بروز كابوس كمك كند. اختلالات بسیار زیادی برای خواب وجود دارد كه از جمله آن ها می توان به اختلال بی خوابی ، اختلال پرخوابی و … اشاره كرد.

برای مشاهده انواع اختلال خواب كلیك كنید.

خواب های آشفته

كمبود خواب

برای هر فرد ممكن است روز هایی وجود دشته باشد كه با توجه به زندگی شخصی كم خوابی بسیار زیادی را تجربه كند. مسافرت، رانندگی های طولانی مدت، كار و فشار كار عواملی هستند كه باعث می شوند انسان دچار كمبود خواب به صورت مقطعی شود. یك مثال ساده برای درك بهتر بی خوابی مقطعی بیماری یكی از نزدیكان است.

حال نكته قابل توجه این است كه همین بی خوابی مقطعی می تواند به خواب های آشقته منجر شود. حتی اثرات آن ممكن است تا چند روز و یا چند هفته بماند. سعی كنید آرامش خود را حفظ كنید و كمبود خواب خود را جبران كنید.

داروها

یكی دیگر از مواردی كه ممكن است منجر به كابوس شود مصرف دارو است. اگر پس از مصرف دارویی دچار حمله های متعدد كابوس شدید باید با پزشك معالج خود مشورت كنید. به ارحتی با جایگزین كردن دارو های مشابه می توانید به خواب آرام خود برگردید.

مصرف مواد مخدر

مواد مخدر، روان گردان، مشروبات الكلی تمام این مواد می تواند باعث بروز خواب های آشفته شود. مصرف این قبیل از مخدر ها می تواند بسیار ضربه های بدی به خواب فرد بزند. جالب است هر چه فاصله مصرف مواد تا خواب فرد بیشتر باشد بیشتر احتمال كابوس نیز بیشتر خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 48