مکان های دیدنی یزد در شب

مکان های دیدنی یزد در شب

یزد از سرزمین‌های کهن و تاریخی ایران زمین است. قدمت این منطقه‌ی کویری به دوره ساسانیان(224 تا 651 پیش از میلاد) باز می‌گردد. این شهر کهن دارای مکان‌ها و بناهای جالب و زیبایی است که بعضی از آن‌ها در شب جلوه‌ی فوق‌العاده‌ای دارند. در این مقاله می‌خواهیم مکان‌های دیدنی یزد در شب را به شما معرفی کنیم.

پیشنهادهای فوق‌العاده برای گردش شبانه در یزد

1- میدان وقت‌الساعت

برج ساعت موجود در میدان وقت الساعت یزد، اولین ساعت شهری در ایران می‌باشد. این ساعت در کنار مسجد جامع یزد قرار دارد، به طوری که از سمت غرب به محلات شاه ابوالقاسم، از سمت شرق به خیابان اما خمینی، از شمال به محله بازار نو و از جنوب به خیابان مسجد جامع یزد منتهی می‌شود.

میدان وقت الساعت

ساعت موجود در میدان وقت‌الساعت یزد جزو قدیمی‌ترین ساعت‌ها است و قدمت آن به سال 725 هجری قمری باز می‌گردد. سازنده برج وقت‌الساعت یک ساعت ساز معروف یزدی به نام ابوبکر بوده است.  از جمله زیبایی‌های این بنای دوران قاجار می‌توانیم به طاق و قوس‌ها، کاشی‌کاری‌های منقوش و چشم‌نواز، تزیینات آجری و … اشاره کنیم. نورپردازی زیبای این ساعت به همراه ارزش تاریخی آن، این مکان را به یکی از بهترین مکان‌های دیدنی یزد در شب تبدیل کرده است.

2- باغ دولت آباد

قدمت باغ دولت آباد مربوط به اواخر دوران افشاریه می‌باشد. این باغ در سال 1160 هجری قمری به دستور علی رضائیان صباغ معروف به خان بزرگ(بزرگ سلسله‌ی خاندان خوانین یزد) احداث گردید. مساحت باغ دولت آباد 6.4 هکتار است و از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. جالب است بدانید نام این باغ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بادگیر عمارت این باغ با ارتفاع 33/8 متر مربع، بلندترین بادگیر خشتی جهان است.

باغ دولت اباد

این باغ زیبا به همراه عمارت شگفت‌انگیز آن، در محله‌‌ی چهار منار یزد، خیابان شهید رجایی، داخل کوچه‌ی فردوسی (حسینیه‌ی فردوس) قرار دارد، همچنین در دیگری از این باغ در سمت بلوار دولت آباد واقع شده است.

 

3- یخچال خشتی میبد

در گذشته یخچال خشتی میبد در 50 کیلومتری شمال یزد، برای ساخت و نگهداری یخ بنا شده بود. از این یخچال گنبدی شکل برای ساخت یخ در زمستان و نگهداری آن تا تابستان استفاده می‌شد. قدمت این یخچال به دوره‌ی قبل از قاجار باز می‌گردد.

یخچال خشتی میبد

4- کاروان سرای زین الدین یزد

یکی دیگر از مکان‌های بسیار دیدنی یزد در شب، کاروانسرای زین‌العابدین است. این کاروانسرا که تنها کاروانسرای مدور ایران است، در 60 کیلومتری جاده یزد-کرمان قرار دارد. قدمت کاروانسرای زین‌الدین مربوط به دوران صفوی می‌باشد و حدود 400 سال پیش، به فرمان شاه عباس صفوی بنا شده است.

کاروانسرای زین الدین یزد

سخن پایانی:

تعداد مکان‌های گردشگری یزد در شب بیشتر از تعدادی است که در این مقاله توضیح دادیم. آب انبار گیو یزد، عمارت قصر و آینه و پارک شادی یزد از دیگر مکان‌های بسیار دیدنی یزد هستند که در شب هم زیبایی خود را به نمایش می‌گذارند.

مقاله‌ی پیشنهادی:

پیشنهادهای عالی برای گردش شبانه در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 2