چرا كوير گردی در شب محبوب است

كوير گردی

شب گردی و كوير گردی

هنگامی كه سخن از شب و شب گردی می شود حیف است كه از كویر و كویر گردی صحبت نشود. یكی از زیباترین دیدنی های شب بدون شك كویر است. كویر در شب غرق در سكوت است. آرامش محض! از طرفی دیگر آسمان كویر در شب آسمان دیگری است. انگار می توانی ماه را در دستانت بگیری و تمام ستاره ها شفاف به تو نگاه می كنند. كسانی كه تجربه كوير گردی آن هم در شب را دارند این مساله را تایید می كنند.

خوشبختانه یا متاسفانه حدود یك چهارم مساحت ایران را كویر تشكیل داده است. این حجم از كویر می تواند نوید بدهد كه اكثر ما از شهر های مختلف می توانیم با طی مسافتی چند ساعته و نسبتا كوتاه به كویر برسیم و لذت كویر گردی را تجربه كنیم. در این راستا ما می خواهیم چند كویر معروف و شاخص در ایران را معرفی كنیم.

كویر مصر

معروف ترین كویر ایران كویر مصر است. فاصله آن از تهران حدود 700 كیلومتر و در استان اصفهان واقع شده است. این كویر بسیار مورد استقبال منجمان و ستاره شناسان قرار گرفته است و معمولا برای كویر گردی این مكان را انتخاب می كنند. این كویر در نزدیكی روستایی به نام روستای مصر واقع شده است. روایت است كه در سال های دور این روستا با خشكی بسیار بدی مواجه شده است. فردی به نام یوسف دست به كندن چاهی عمیق می زند و ناجی روستا می شود و آن ها را از خشكسالی نجات می دهد. با توجه به داستان یوسف پیامبر و چاه و خشكی كویر، محلی ها از آن روز آن جا را مصر نامیدند و نام كویر مصر از آن جا شكل گرفته است.

كویر ورزنه

این كویر در 150 كیلومتری یزد و 100 كیلومتری اصفهان واقع شده است. نكته جالب توجه آن است كه فاصله این تپه های شنی با تالاب گاوخونی و انتهای زانده رود كمتر از چند كیلومتر است.

كوير گردی

كویر خور و بیابانك

این كویر تپه هایی به شكل های بسیار خاص دارد كه با وزش باد تغییر شكل می دهد. در این منطقه دریاچه نمك خور نیز وجود دارد كه یك دشت بزرگ نمك است و كف آن به اشكال مختلف هندسی مانند چندضلعی برش خورده است.

كویر مرنجاب

یكی دیگر از كویرهای استان اصفهان است. این كویر در 300 كیومتری تهران قرار دارد و اطراف شهرستان كاشان می باشد. تپه های شنی بلند و شب های بسیار زیبا این كویر را مقصد گردشگران تبدیل كرده است. به دلیل سخت بودن حفر چاه و دست یابی به آب شیرین در قدیم اسم این “مكان مرد رنج آب” بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code