علت بی خوابی در كودكان چيست

علت بی خوابی در كودكان

معرفی چند علت بی خوابی در كودكان

به طور كلی دلایل بسیار زیادی برای بی خوابی وجود دارد. در كودكان نیز این دلایل بسیار گسترده هستند. در این مطلب می خواهیم به بررسی چند مورد بپردازیم. علت بی خوابی در كودكان می تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد. به طور كلی این اختلالات را می توان به دو دسته اختلالات فیزیكی یا اختلالات روانی دسته بندی كرد. البته ممكن است خواب كودك در اثر مصرف دارو نیز تغییر كند. هر كدام از این اختلالات دلایلی دارند كه در ادامه برخی از آن ها را معرفی می كنیم.

دندان در آوردن

همان طور كه می دانید درد دندان برای بزرگسالان نیز بسیار سخت و زجر آور است. كودكی كه در حال دندان در آوردن است یك تجربه جدید را در دهان و لثه خود احساس می كند. در شب ممكن است اذیت شود و بیدار شود و بهانه گیری كند. دندان در آوردن یكی از رایج ترین علت های بی خوابی در كودكان به حساب می آید. می توانید از ژل هایی كه برای تسكین درد دندان كودكان استفاده می شود كمك بگیرید.

تمرین مهارت

علت بی خوابی در كودكان به دو دسته روانی و فیزیكی تقسیم می شود. تمرین مهارت جز دسته اختلالات روانی به حساب می آید. كودك در طول روز تجربه به دست می آورد. جویدن چیزی در دهان، راه رفتن یا چیز هایی به همین سادگی برای او تجربه به حساب می آید. برخی از كودكان شب از خواب بیدار می شوند و تصمیم می گیرند تجربه هایی كه در طول روز به دست آورده اند را تمرین كنند. این نوع بی خوابی با گذر زمان خوب می شود. كودك كم كم یاد می گیرد كه در طول روز تمرین كند و شب را استراحت كند.

علت بی خوابی در كودكان

خوابيدن نزدیك والدین

یكی دیگر از علت های بی خوابی این است كه كودك بهانه می گیرد برای آن كه نزدیك والدینش بخوابد. ممكن است كودك از چیزی در اتاق خودش بترسد. یا از چیزی در آن زمان ترسیده باشد. این نوع بی خوابی با كمی مراقبت بر طرف می شود. كافی است به او فرصت دهید با شما بخوابد. برای كودك توضیح دهید كه دلیلی برای ترس وجود ندارد. هر چه حاشیه امن تری برای كودك خود ایجاد كنید بیش تر به او كمك خواهید كرد.

تغییر روال خواب

بسیاری از خانواده ها اهل مهمانی هستند. این مهمانی ها تا آخر شب طول می كشد. طبیعتا اگر كودك تا دیر وقت بیدار باشد بسیار زود عادت می كند. پس اگر می خواهید خواب فرزندتان تنظیم باشد باید تا جای ممكن از مهمانی هایی كه تا دیر وقت طول می كشد دوری كنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code