علائم بی خوابی در كودكان چيست

علائم بی خوابی در كودكان

با علائم بی خوابی در كودكان آشنا شویم

بی خوابی یكی از بزرگ ترین مشكلات انسان است. فرقی نمی كند در چه سنی باشد. اما بی خوابی در كودكان بسیار عذاب آور است. اما به چه كودكی بی خواب گفته می شود؟ علائم بی خوابی در كودكان چیست؟ چگونه با كودك برخورد كنیم كه خواب بهتری را تجربه كند. تمام این ها مواردی هستند كه قصد داریم به آن بپردازیم.

كودك ها معمولا پر جنب و جوش هستند. اگر بی خواب باشند می توانند مشكلات زیادی را برای روند زندگی بزرگ تر ها به وجود بیاورند. به این مثال توجه كنید :

پدری كه تا دیر وقت بیدار است برای آن كه از كودكش مراقبت كند، روز بعد در سركار خسته است. این خستگی در كار او تاثیر می گذارد. نتیجه آن نارضایتی ارباب رجوع و كارفرماست. اگر هم كودك را به حال خود بگذارد. چون كودك مدام در حال تجربه است ممكن است اتفاقات ناگواری رخ بدهد. پس باید چكار كند؟

علائم مشترك بی خوابی در كودكان

به طور كلی علائم بی خوابی در كودكان را به سه دسته می توان تقسیم بندی كرد. این دسته بندی ها مربوط به شروع خواب، دوام خواب و اتمام خواب بستگی دارد.

نخوابیدن در ساعت خواب همیشگی

اگر كودك شما هر شب ساعت 9 به خواب میرفته است و الان مدتی است كه نمی تواند در این ساعت به خواب برود، می تواند یكی از علائم بی خوابی در كودكان باشد. 

علائم بی خوابی در كودكان

بیدار شدن های بیش از حد در طول خواب

اگر كودك شما خواب ارامی داشته است و الان در طول خواب چند بار بیدار می شود نیز می تواند شروع بی خوابی باشد. باید توجه داشته باشید كه علائم بی خوابی در كودكان صرفا به بیدار شدن كودك در طول شب خلاصه نمی شود. معمولا كودكانی كه بیدار می شوند سخت به خواب می روند. پس از بیدار شدن ممكن است تا ساعت ها به خواب نروند.

بیدار شدن زودتر از ساعت همیشگی

یكی دیگر از این علائم زود بیدار شدن است. با مشاهده زود بیدار شدن كودك آن هم به صورت مداوم و طولانی این احتمال وجود دارد كه كودك بی خواب است.

با مشاهده هر كدام از این موارد تنها كاری كه باید انجام دهید مراجعه به پزشك است. سعی كنید به هیچ عنوان  سر از خود و یا با مشورت های بدون اساس كودك خود را مورد آزار های ناخواسته قرار ندهید. بسیاری از افراد هستند كه با درمان های موقت یا داروهای پیشنهادی كودك خود را به زور وادار می كنند بخوابد. این داروها به جز عوارض و اذیت شدن برای كودك شما هیچ دستاورد دیگری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code