اثرات روانی پرخوابی چيست

اثرات روانی پرخوابی

اثرات روانی پرخوابی

قبلا به اختلالات مختلفی كه در خواب وجود دارد اشاره هایی كریده ایم. یكی از این اختلالات پرخوابی است. هر اتفاقی كه ریتم طبیعی بدن را بهم بزند می تواند عوارض و اثراتی را داشته باشد. این عوارض می تواند جسمی یا روحی روانی باشد. در این مطلب قصد داریم اثرات روانی پرخوابی را برای شما بیان كنیم. این اطلاعات با توجه به مطالعه رفتاری افراد مختلف جمع آوری شده اند. در واقع افرادی كه دچار اختلال پرخوابی هستند اثرات روانی پرخوابی مشابهی را از خود نشان می دهند.

حس مفيد بودن

یكی از بهترین حس هایی كه انسان می تواند تجربه كند حس مفید بودن است. كسانی كه درگیر پرخوابی هستند معمولا یك مشكل بزرگ دارند. وقت كم می آورند. دلیل آن هم مشخص است وقتی كه باید به كارهای مختلف اختصاص بدهند را خواب بوده اند. از آن جا كه همیشه درگیر هستند نمی توانند كارها را جای یكدیگر قرار بدهند و همیشه یك سری كار عقب افتاده دارند. حتی فكر كردن به این كار های عقب افتاده می تواند آن ها را اذیت كند.

همین مورد دقیقا یكی از اثرات روانی پرخوابی است. وقتی انسان مدام كارهایش عقب می افتد اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. نتیجه این است كه حس مفید بودن نمی كند. همیشه از خودش ناراضی است. سعی می كند ولی نمی شود. احساس ناتوانی و انزوا به او دست می دهد.

اثرات روانی پرخوابی

عدم كار آمدی

از آن جا كه افراد پرخواب همیشه در چرت هستند، كارایی خود را از دست می دهند. خودتان را به جای یك كارفرما بگذارید. پرسنل شما همیشه در حال چرت زدن است. یا گزارش هایی كه به شما ارائه می دهد پر از اشتباه است. قطعا چند بار به او فرصت می دهید كه ولی او نمی تواند حواس خود را جمع كند و مدام اشتباهات جدید و عدم تمركز خود را نشان می دهد. نهایتا مجبور می شوید با او همكاری نكنید.

عدم كار آمدی نیز یكی از اثرات روانی پرخوابی به حساب می آید. همان طور كه مشاهده كردید به همین راحتی یك فرد می تواند كار خود را از دست بدهد. فردی كه مدام در حال چرت زدن است و از تمركز ذهنی كمی برخوردار است به درد چه كارهایی می خورد؟ كارفرما در ازای حقوقی كه می دهد خدمات می خواهد نه بی حالی و نا كار آمدی.

خوش بختانه اختلال پرخوابی را می توان به راحتی درمان كرد. كافی است به یك پزشك روانشناس یا روان پزشك مراجعه كنید. با كمی مشورت و رعایت مواردی كه به شما گفته می شود می توانید خود را درمان كنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code