انواع اختلالات خواب شبانه

اختلالات خواب شبانه

مشکلات در خواب شبانه را بدانید

حتما شنیده اید که بسیاری از افراد خوش خواب هستند. این کلمه در اصطلاح به افرادی گفته می شود که راحت به خواب فرو میروند و یا خواب عمیقی دارند. در واقع در هنگام خواب و به خصوص خواب شبانه دچار مشکلی نیستند. اما دسته ای دیگر دقیقا نقطه مقابل این افراد می باشند. به هر گونه بی خوابی یا بد خوابی که به صورت طولانی مدت باشد اختلال می گویند. اختلالات خواب شبانه حداقل در نیمی از افراد کره زمین شایع است. البته انواع مختلفی دارد که انواع آن را معرفی خواهیم کرد. به طور کلی این اختلالات را به دو دسته دیس سومنیا و پارا سومنیا  تقسیم می کنند.

  • دیس سومنیا

مشکل خواب در این دسته مربوط به زمان خواب است. افراد این دسته یا دچار کم خوابی و یا زیاد خوابیدن است. در طول روز و زمان های نامناسب خواب می روند. نمی توانند ریتم خواب  خواب آلودگی شان را کنترل کنند.

  • پارا سومنیا

در این دسته کمیت و کیفیت خواب ممکن است متعادل باشد. مشکل این دسته آن است که در خواب اتفاقاتی مانند کابوس یا راه رفتن در خواب را تجربه می کنند. در ادامه به انواع آن ها می پردازیم :

اختلال بی خوابی 

یکی از اختلالات خواب شبانه است که بسیار شایع است. هر نوع بی خوابی جز این دسته می باشد. چه کسانی که شروع خواب شان مشکل دارد و یا صبح زود بیدار می شوند. کسانی که شب بیدار می شوند  و سخت خواب شان میبرد. حتی کسانی گه زمان خوابشان نسبتا مناسب است، اما روز بعد احساس شادابی نمیکنند. همه جز این دسته اند.

اختلال پر خوابی

یکی دیگر از اختلالات خواب شبانه می باشد. به افرادی نسبت داده می شود که یا زمان خوابشان زیاد است، و یا در طول روز بسیار درگیر خواب و خواب الودگی هستند. این افراد کیفیت بیداری شان بسیار پایین است.

اختلالات خواب شبانه

اختلال خواب مرتبط با تنفس

در برخی افراد در هنگام خواب مشکلات متعددی برای تنفس پیش می آید. این اختلال منجر به بیدار شدن فرد از خواب می شود. کسانی که دچار این اختلال هستند در طول شب بارها بیدار می شوند. نتیجه آن اسن که حتی پس از 8 ساعت خواب هم دچار خواب آلودگی هستند.

اختلال کابوس شبانه

هر نوع خواب، رویا و یا تفکراتی که در خواب دیده می شود، که سلامت و امنیت فرد را به خطر می اندازد کابوس است. همه انسان ها این تجربه را داشته اند ولی برخی افراد به صورت دائم درگیر این مسئله هستند که نوعی اختلال حساب می شود. کابوس ها معمولا فرار از موقعیت خطرناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32 − = 23