نکات مهم برای سلامتی کسانی که شب کار هستند

نکات شب کاری که باید بدانید.png
شب کاری با روال عادی سیستم بدن انسان چندان سازگار نیست. اما در برخی از مشاغل مانند آتش‌نشانی، اورژانس، مشاغل درمانی، نگهبان‌ها، خط تولید بعضی کارخانه‌ها و … شب کاری اجتناب‌ناپذیر است.  افرادی که به دلیل ملاحظات و قوانین شغل خود ناچار به کار کردن در شب هستند، باید به بعضی از نکات توجه داشته باشند. در این مقاله می‌خواهیم نکات شب کاری را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

درباره‌ی نکات شب کاری چه می‌دانید؟

1- مصرف غذاهای سالم

همه‌ی افراد باید از مصرف غذاهای ناسالم پرهیز کرده و غذاهای سالم را جایگزین آن‌ها نمایند اما این موضوع برای شب کارها اهمیت ویژه‌تری دارد. کار در شب و بی خوابی ممکن است به بدن آسیب برساند بنابراین بهتر است با صرف غذاهای ناسالم، این موضوع را تشدید نکنید. بهتر است در میان وعده‌های خود به جای کیک و تنقلات این چنینی، از میوه‌ها و مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان مصرف نمایید. استفاده از آبمیوه‌های تازه، شیر و سبزیجات تازه از جمله‌ی بعترین میان وعده‌ها برای افراد شب کار هستند.

غذای سال

2-  تعیین زمان مشخص برای صرف غذا

ساعات مشخص و مناسبی را برای وعده‌های غذایی خود تعیین کنید و این الگو را برای همیشه ثابت نگه دارید.

3- تعدیل کار روزانه

برخی از افراد شب کار، در طول روز به انجام کارهای سنگین می‌پردازند. سعی کنید فعالیت‌های روزانه خود را به نحوی تنظیم کنید که برای انجام کار در شب انرژی کافی داشته باشید.

4- ورزش

یکی دیگر از مهمترین نکات شب کاری ورزش کردن است. ممکن است افرادی که در شب کار می‌کنند، به دلیل شرایط کاری خود از ورزش غافل شوند اما ورزش کردن برای شب کارها هم اهمیت ویژه‌ای دارد. افرادی که در شب کار می‌کنند، می‌توانند در زمان استراحت، قبل از شروع ساعت کاری و یا بعد از اتمام کار ورزش کنند.

ورزش

5- مصرف نوشیدنی‌های بدون کافئین

معمولا شب کارها علاقه‌ی زیادی به نوشیدنی‌های کافئین‌دار دارند، زیرا این نوشیدنی‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند بر خواب خود غلبه کنند. اما باید بگوییم نوشیدنی‌های دارای کافئین به هیچ عنوان انتخاب مناسبی برای افراد شب کار نبوده و مصرف زیاد آن برای سلامتی آن‌ها مضر است. بر اساس تحقیقات، تأثیر این نوشیدنی‌ها تا 8 ساعت پس از مصرف همچنان در بدن افراد باقی می‌ماند و بر روی خواب تأثیر می‌گذارد. اگر شب کار هستید و به نوشیدنی‌های کافئین‌دار علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقدار کمی از آن‌ها را در طول روز مصرف کنید.

6- تعیین زمان منظم برای خواب

مانند تعیین زمان مشخص برای صرف غذا، تعیین زمان برای خواب هم اهمیت بالایی دارد، زیرا شما با این کار، ساعت درونی بدنتان را تنظیم می‌کنید.

سخن پایانی…

با وجود معایت و مضرات زیاد شب کاری، برخی مشاغل مجبور به انجام کار در شب هستند. توصیه‌ها و نکات شب کاری گفته شده در این مقاله می‌تواند به افراد کمک کند که با وجود اجبار کاری، بتوانند سلامتی خود را حفظ کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 1