چه ميزان پروتئين برای شام مناسب است

پروتئين برای شام

آيا پروتئين برای شام نياز است؟

همه ما هزاران بار نام پروتئین را شنیده ایم. میدانیم این ماده در برخی مواد غذایی موجود است. اما واقعا نمی دانیم پروتئین چیست. نمی دانیم چقدر پروتئین در طول روز باید مصرف كنیم. در تمام رژیم های غذایی مصرف پروتئین وجود دارد. به خصوص در رژیم های لاغری از پروتئین بسیار استفاده می شود. مصرف درست پروتئين برای شام می تواند به كاهش وزن انسان كمك بسیار زیادی كند. در ادامه به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

پروتئین چیست؟

پروتئین از كربن، اكسیژن،‌ هیدروژن و نیتروژن تشكیل شده است. در واقع همین نیتروژن باعث عضله سازی در بدن می شود. پس بسیار مهم است كه میزان نیتروژن در بدن به تعادل برسد. این تعادل با مصرف درست پروتئین ها به دست می آید. در یونان باستان از كلمه propt  استفاده می شده است.

این كلمه در لغت به معنای اولین است. دلیل این نام گذاری هم این است كه اولین ماده مغذی كه بدن به آن نیاز دارد پروتئین می باشد. در علوم مختلف از پروتئین به عنوان پادشاه مغدی ها نام برده می شود. حال كه آشنایی نسبی با پروتئین پیدا كردیم وقت آن رسیده است كه بدانیم پروتئین در چه مواد غذایی وجود دارد؟پروتئين برای شام به چه مقدار لازم  است؟پروتئين در چه مواد غذايی وجود دارد؟

مواد غذایی پروتئینی كدامند ؟

هر ماده غذایی شامل مواد مغذی مختلفی است. به طور كلی یك سری از مواد غذایی سرشار از پروتئین هستند. ما این مواد را خدمت شما معرفی می كنیم تا بتوانید در رژیم های خود از آن استفاده كنید.

پروتئين برای شام

كره ی بادام زمینی

در هر دو قاشق كره ی بادام زمینی حدود 8 گرم پروتئین وجود دارد.

تخم مرغ

هر تخم مرغ متوسط حدودا 5 گرم پروتئین دارد.

تن ماهی

جالب است بدانید یك تن ماهی حدودا 99 كالری دارد. هم چنین حدود 20 گرم پروتئین را در خود جای داده است.

ماست چكیده

در 250 گرم ماست چكیده حدود 17 گرم پروتئین وجود دارد.

تخمه ی آفتاب گردان

هر 30 گرم تخمه آفتاب گردان نزدیك به 6 گرم پروتئین دارد.

لوبیا سیاه

هر 200 گرم لوبیا سیاه بیش از 15 گرم پروتئین دارد.

شیر

هر 250 سی سی شیر بیش از 8 گرم پروتئین را در خود جای داده است.

میزان مناسب پروتئين برای شام

خوردن شام مناسب كمك بسیار زیادی برای كاهش وزن انجام می دهد. شما باید حدود 20 الی 25 درصد كالری شام خود را به پروتئین ها اختصاص بدهید. این میزان نشان می دهد حدودا بین 25 تا 35 گرم پروتئين برای شام مناسب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 5