خوردن چه غذاها و نوشیدنی هایی در شب ممنوع است؟

وعده غذایی در شب

وعده غذایی در شب و تغذیه‌ی شب یکی از مهم‌ترین نکاتی هستند که هر فردی که خواستار سالم زیستن است باید به آنها توجه نماید. به دلیل اینکه پس از وعده شام، وارد فرآیند خواب می‌شوید باید به این نکته دقت نمایید که هر غذایی را نمی‌توان در شب هنگام مصرف نمود. زیرا غذای مصرفی تاثیر بالایی بر حالت و انرژی روز بعد ، از لحاظ روحی و جسمی خواهد داشت. متخصصان تغذیه و طب سنتی و طب نوین پیشنهاد داده‌اند که در شب از غذاهای با طبع گرم استفاده شود. زیرا این غذاها سبک‌تر بوده و سریع‌تر در معده هضم می‌شوند و قطعا خواب راحت تری خواهید داشت. در صورتی که اگر از غذاهای سرد استفاده کنید معمولا صبح روز بعد دچار کسالت و بی حوصلگی خواهید شد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تعدادی از غذاها و نوشیدنی‌هایی که بهتر است در شب مصرف نشوند آشنا شوید.

غذاها و نوشیدنی هایی که چند ساعت قبل از خواب نباید مصرف شوند:

1- فست فودها و غذاهای گوشتی:

فست فودها از غذاهای ممنوع در وعده‌ غذایی در شب

فست فودها و گوشت‌ها به دلیل طبع سردشان دیر هضم هستند و حداقل 4 الی 5 ساعت زمان برای هضم آنها در معده لازم است. استفاده از این غذاها بهتر است به وعده‌ی نهار موکول شود. زیرا فعالیت بدن در طول روز بیشتر است و هضم و جذب غذا راحت‌تر صورت می‌گیرد.(البته بهتر است استفاده از فست فودها در حالت کلی به کمترین میزان خود برسد.)

2- غذاهای سرخ شده:

این نوع غذاها معمولا با روغن بالایی سرخ می‌شوند، از این رو چربی بالایی دارند. غذاهای چرب بهتر است قبل از خواب مصرف نشوند زیرا کلسترول خون بالا رفته و موجب افزایش فشار خون می‌شوند که قطعا موجب اختلال در فرآیند خواب خواهند شد.

3- غذاهایی با ادویه بالا:

غذاهای پر ادویه از غذاهای ممنوع در وعده‌ غذایی در شب

ادویه‌ها به خودی خود برای سلامتی خوب هستند و معمولا به استفاده از آنها تاکید می‌شود. ولی استفاده از ادویه‌هایی مانند فلفل قرمز و یا برخی از ادویه‌ها در شب موجب ایجاد تغییراتی در معده می‌شوند که روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارند. لذا بهتر است از غذاهای با ادویه بالا استفاده نشود.

4- نوشیدنی های سرشار از قند:

نوشیدنی‌های گازدار و دلسترها معمولا قند بالایی دارند و در کل توصیه نمی‌شوند. ولی استفاده از آنها دقیقا قبل از خواب و وعده‌ی شب به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا این نوشیدنی‌ها قند خون را بالا می‌برند و موجب بی‌خوابی و هضم دیر هنگام غذا می‌شوند.

5- نوشیدنی های کافئین دار:

نوشیدنی های کافئین دار

معمولا پزشکان تاکید دارند که مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار همچون قهوه و چای و … 6 الی 8 ساعت قبل از خواب استفاده شوند. زیرا خاصیت کافئین به این صورت که تا ساعت های زیادی در بدن باقی می‌ماند به همین دلیل نباید قبل از خواب استفاده شوند زیرا موجب بی‌خوابی می‌شوند.

سخن پایانی:

سلامتی نعمت گران بهایی است که به انسان‌ها هدیه داده شده است. لذا تمامی ما موظف به حفظ آن هستیم. تغذیه و خواب صحیح و حفظ آرامش از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که رعایت آنها قطعا موجب حفظ سلامتی و افزایش طول عمر خواهند شد.

مقالاتی که مطالعه آنها پیشنهاد می‌شوند:

چگونه با شام سبک آرامش شبانه را فراهم کنیم؟

چند سالاد و غذای خانگی سالم برای شام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × = 35