ميدان نقش جهان اصفهان در شب

ميدان نقش جهان اصفهان

شب و میدان امام اصفهان

یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی اصفهان، ميدان نقش جهان اصفهان و یا میدان امام اصفهان می باشد. این میدان یکی از آثار تاریخی ملی است که در یونسکو به ثبت رسیده است و از خیلی جهات حائز اهمیت است. اولین نکته درباره آن وسعت بی نظیرش است که جز بزرگترین میدان های دنیا به حساب می آید.

در واقع اینجا میدان بازی چوگان بوده و در وسط آن بازی چوگان انجام می شده است و شاه از بخش شاه نشین یا عالی قاپو آن بازی و یا تیر اندازی و جنگاوری نظامیانش را می دیده است. این میدان خودش شامل چند بنای تاریخی است که توضیحاتی مختصر خواهیم داد. بناهایی مانند کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، بازارچه ،بازار قیصریه همگی در میدان عالی قاپو می باشند.

کاخ عالی قاپو

چشم نواز ترین بخش میدان است که در ضلع غربی واقع شده است. این بنا دارای 48 متر ارتفاع است و 6 طبقه دارد.  نمای کامل میدان امام از دید شاه را می توانید در عالی قاپو تجربه کنید. در هنگام شب با نورپردازی های زیبای امروزی این نما جلوه بسیار زیباتری دارد.

ميدان نقش جهان اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

یکی از دو مسجدی است که در میدان امام اصفهان وجود دارد. این مسجد بر خلاف سایر مساجد مناره ای در کنار گنبد ندارد. نکته ی قابل توجه درباره مسجد شیخ لطف الله آن است که معماری های گنبد آن یکی از بی نظیرترین کارهای کاشی و معرق دنیا به حساب می آیند و امکان ندارد که گردشگران و توریست هایی که به اصفهان سفر می کنند را تحت تاثیر قرار ندهد. اطراف میدان پر از دهانه های قدیمی می باشد که در زیر هر کدام بازارچه هایی نهفته است. هنگام غروب تمام دهانه ها نورانی می شوند و نور آن ها جلوه ای ویژه به مسجد و کاشی کاری های آن می دهد.

ميدان نقش جهان اصفهان

بازار قیصریه

یکی از بزرگترین بازار های سنتی ایران بازار اصفهان است. در بین این بازار ها معروف ترین آن ها بازار قیصریه است که امروزه بیش تر خرید و فروش نقره در آن صورت می گیرد. در ورودی این بازار سر دری بسیار چشم نوار وجود دارد که به سر در قیصریه معروف است و کاشی کاری های آن بسیار خاص می باشد. در ورودی این بازار یک کافی شاپ بسیار مدرن وجود دارد که فضای آن بسیار سنتی است. کل میدان را می توان در این کافی شاپ زیر نظر داشت. البته نکته اینجاست که این کافی شاپ، فقط شب ها دایر است.

شايد اين مطلب هم برای شما جذاب باشد : شب گردی در پل های تاريخی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code