تجربه خواب آرام را از دست ندهيد

تجربه خواب آرام

آيا تا كنون تجربه خواب آرام را داشته ايد ؟

یكی از بهترین لذت ها در زندگی خوابیدن است. اما اگر خواب ما كیفیت خوبی نداشته باشد این لذت به یك عذاب تبدیل خواهد شد. افراد بسیاری هستند كه دارای اختلالات خواب می باشند. قبلا اشاره كرده ایم كه كابوس،‌ پرخوابی و یا بی خوابی هر كدام به نوبه خود می تواند آزار دهنده باشد. در این مطلب می خواهیم بدانیم چه مواردی ممكن است خواب ما را دچار هر كدام از این اختلالات كند. سپس به راحتی با دوری كردن از این موارد می توانیم یك خواب آرام را تجربه كنیم.

خوراكی ها

همه ما تجربه كرده ایم كه برخی مواد غذایی سیستم بدن ما را دچار مشكل می كنند. خب اگر این مواد غذایی در شب مصرف شوند و سیستم بدن ما را تحریك كنند به راحتی می تواند خواب آرام را از چشم ما بگیرد.

خوركی هایی كه ادرار آور هستند مانند آب هندوانه ممكن است خواب ما را تخت تاثیر قرار دهد. اگر مشكل گوارش دارید مصرف میوه های دیر هضم نیز می تواند به این امر دامن بزند.

خوردن مواد غذایی هم چون پاستا،‌ پیتزا، بستنی، توصیه نمی شود. این مواد كالری بسیار زیادی دارند. در نتیجه یا خواب شما را به تعویق می اندازند و یا باعث می شوند كه شما در خواب احساس سنگینی كنید.

خوردن نمك زیاد و یا سیر می تواند خواب آرام را از شما بگیرد. دلیل آن هم بسیار مشخص است. این مواد خوراكی ضربان قلب را بسیار بالا می برند. وقتی تپش قلب بالایی داشته باشید نمی توانید خواب خوبی را تجربه كنید.

تجربه خواب آرام

دمای اتاق خواب را چك كنید

طبق تحقیقات انجام شده بدن انسان در خواب دمای خود را كاهش می دهد. بنا براین اگر دمای اتاق شما كمی خنك باشد شما به این امر كمك خواهید كرد. نتیجه این خنك نگه داشتن هم تجربه یك خواب آرام و لذت بخش است. محققین معتقد هستند كه دمای اتاق خواب باید بین 16 الی 20 درجه سانتی گراد باشد.

بالش و زیر انداز مناسب

بالش های نرم را كنار بگذارید. استفاده از بالش های بسیار نرم به هیچ وجه توصیه نمی شود. این بالش ها با كوچكترین فعالیت بدن در خواب فرم می گیرند و خب طبیعی است كه شما را از خواب بیدار كنند. بهتر است از بالش هایی استفاده كنید كه سر در آن فرو نرود و یا میزان فرو رفتگی سر زیاد نباشد.

اگر از زیر انداز ها و یا تشك های قدیمی استفاده می كنید نباید توقع داشته باشید یك خواب آرام داشته باشید. بافت تشك ها به مرور زمان از بین می رود و این امر بسیار در خواب شما تاثیر گذار خواهد بود. محققان عمر مفید تشك های امروزی را 10 سال عنوان می كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 6