مزایای شب بیداری و شب کاری که نمی‌دانستید

مزایای شب بیداری

خواب یکی از نیازهای طبیعی بدن انسان و سایر موجودات است. بهترین زمان خواب شب هنگام و مابین ساعت های 10 شب تا 5 صبح و یا 11 شب تا 6 صبح می‌باشد. ولی با این وجود برخی از افراد هستند که ناچارا و یا گاها به صورت خودآگاه استراحت شبانه ندارند و به جای آن روز به استراحت می‌پردازند. جمعیت این افراد کم نیست و با توجه به نیازهای شغلی جامعه، رو به افزایش هستند. شاید شما در بسیاری از مقالات در رابطه با معایب شب بیداری یا شب کاری خوانده باشید. ولی در این مقاله قصد داریم مزایای شب بیداری را برای شما باز گو نماییم.

مزایای شب بیداری و شب کاری:

براساس تحقیقاتی که محققان انجام داده‌اند، ویژگی‌های خاصی برای افراد شب بیدار و یا افرادی که به کار کردن در شب می‌پردازند یافت شده است. که در این قسمت به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

شب بیداری و شب کاری

1-داشتن قدرت بدنی ویژه:

یکی از ویژگی‌های مهمی که افراد شب بیدار را از افراد عادی متمایز می‌کند افزایش قدرت بدنی آنها در طول شب است. شاید این افراد در طول روز انرژی کافی نداشته باشند ولی معمولا شب هنگام قدرت بدنی آنها افزایش می‌یابد در صورتی که افراد سحر خیز معمولا در طول روز با کاهش انرژی و قدرت بدنی مواجه می‌شوند.

2-  برخورداری از هوش بالاتر :

از آنجاییکه افراد شب بیدار بدن خود را به حالتی غیر از حالت طبیعی عادت داده‌اند این مورد ناخودآگاه موجب تقویت حافظه خواهد شد. زیرا مغز توانایی جدیدی پیدا می‌کند و این مورد قطعا موجب تقویت ذهن و هوش آنها خواهد شد. و مورد مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره نمود این است که طبق تحقیقات، افراد شب بیدار به راحتی توانایی و هوشیاری ذهنی خود را در شب نگه می‌دارند. در صورتی که هوشیار ماندن برای افراد سحر خیز کار بسیار مساله سازی می‌باشد، که معمولا از عهده آن بر نمی‌آیند.

3-والدین شب بیدار آمادگی دشواری‌های نگهداری از فرزند را دارند:

همانطور که می‌دانید نوزادانی که تازه به دنیا آمده‌اند معمولا نیمه‌های شب به دلیل گرسنگی و … از خواب بیدار می‌شوند. لذا مادران و پدرانی که شب بیداری و شب کاری را تجربه کرده باشند نسبت به والدین دیگر در نگهداری فرزندان آسوده تر هستند زیرا توانایی بیدار ماندن را دارند.

4- قدرت تجزیه و تحلیل بالاتر:

قدرت تجزیه و تحلیل در شب بیداری

همانطور که در بالا گفته شد،  از آنجاییکه که افراد شب بیدار(که می‌تواند شامل افراد شاغل و یا غیر شاغل باشد) مغز خود را به مورد غیر معمول عادت داده‌اند موجب شده‌اند که مغز توانایی جدیدی را فراگیرد. از این رو ذهن قدرت تجزیه و تحلیل و استدلال و منطق بالاتری خواهد داشت.

سخن پایانی:

در حالت کلی سعی کردیم در این مقاله  در رابطه با ویژگی های خاص افراد شب بیدار و مزایای شب بیداری صحبت کنیم ولی به این مورد دقت نمایید که شب بیداری و یا شب کاری قطعا مضرات خود را دارد لذا از این جهت پیشنهاد میکنیم مقاله‌ی نکات مهم برای سلامتی کسانی که شب کار هستند را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

43 − = 40