شگفت انگیز ترین فواید خواب عمیق در شب برای سلامتی

عدم آلزایمر با خواب در شب

انسان‌ها در طول زندگی خود به 3 مورد بسیار اساسی نیاز دارند. خواب ، غذا و هوا سه نیاز ضروری هر انسانی است، که می‌توان گفت بدون هریک از  آنها ادامه‌ی زندگی غیر ممکن خواهد بود. در این مقاله سعی داریم مهم ترین و شگفت انگیزترین فواید خواب عمیق در شب را بررسی نماییم.

خواب عمیق چیست؟

خواب به طور عادی مراحلی دارد. یکی از مراحل خواب انسان ها، خواب عمیق است. خواب عمیق به مرحله‌ای از پروسه‌ی خواب گفته می‌شود که هنگام صبح  برای داشتن انرژی به آن نیاز دارید.

مزایای خواب عمیق چیست؟

زمانی که شما در خواب عمیق فرو رفته اید متابولیسم بدن افزایش می‌یابد. به این صورت که میزای مصرف قند در بدن انسان بالا می‌رود که این موارد برای حافظه‌ بسیار مناسب هستند و قطعا موجب تقویت ذهن خواهند شد. مهم ترین فواید خواب عمیق عبارتند از :

1- مانع از آلزایمر می‌شود:

عدم آلزایمر با خواب عمیق درشب

مغز مانند تمامی اعضای بدن نیاز به استراحت و بازسازی خود دارد. هنگام خواب بهترین زمان برای بازیابی سلول‌های بدن از جمله سلول‌های مغز است. در صورتی که سلول‌های مغز به درستی بازیابی شوند قطعا حافظه‌ی انسان‌ عملکرد صحیحی خواهد داشت و از این رو از انواع بیماری ها از جمله آلزایمر در امان خواهد بود.

2- موجب بهبود اخلاق می‌شود:

در صورتی که خواب شما به اندازه‌ی کافی باشد و فرآیند خواب عمیق به درستی طی شده باشد قطعا هنگام بیدار شدن از خواب سرشار از انرژی خواهید بود. و به راحتی می‌توانید احساسات خود را در طول روز کنترل نمایید. افرادی که شب هنگام خواب کافی را تجربه نمی‌کنند معمولا توانایی کنترل احساسات منفی از جمله عصبانیت، افسردگی، استرس و … را نخواهند داشت.

3- افزایش سلامتی قلب:

سلامتی قلب

قلب یکی از ارگان‌های مهم بدن است که وظیفه‌ی پمپاژ خون را به عهده دارد. این عضوِ مهم مانند تمامی عضوهای بدن از سلول تشکیل شده است و نیاز به بازسازی خود دارد. با توجه به اینکه هنگام خواب تعداد ضربان قلب کاهش می‌یابد لذا بهترین زمانی است که می‌تواند به بازسازی خود بپردازد. از این رو اگر زمان خواب کافی باشد قطعا قلب نیز زمان بیشتری برای بازیابی خود خواهد داشت.

4- افزایش انرژی در طول روز:

افزایش انرژی در روز با خواب شبانه خوب

کیفیت خواب شما در شب تعیین کننده‌ی انرژی شما در طول روز است. بدن انسان‌ با سوخت و ساز گلوگز در شب انرژی لازم برای فعالیتهای بدن را در طول روز فراهم می‌کند.

5- موجب بهبود رشد در کودکان و نوجوانان می‌شود:

خوابی که به صورت عمیق باشد یکی از ضرورت‌های رشد برای کودکان و نوجوان است و علت این امر این است که حین خواب هورمون رشد در بدن کودکان و نوجوانان ترشح می‌شود و موجب می‌شود فرآیند رشد استخوان و عضلات به طور طبیعی پیش برود. لذا نوجوانی که خواب مناسبی دارند نسبت به هم سن و سالان خود از اندام درشت تری برخوردار هستند.

 سخن پایانی…

خواب یکی از هدیه‌های خداوند به تمامی مخلوقات است و به صورت رایگان در اختیارتان قرار گرفته است. سعی کنید قدر این نعمت الهی را که موجب سلامتی جسم و روح شما می‌شود، بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code